We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Converter Enterprise 3yr Warranty Hard Drive - New Sealed Spare internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
765867-001
In Stock
600GB hot-plug SAS hard disk drive - 15,000 RPM, 12Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), SmartDrive Carrier (SC), Enterprise
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inc...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 872479-B21 internal hard drive 1.2...
Login for pricing
|
HPE 146GB 6G SAS SFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 653953-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
HPE 500GB 6G SAS SFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 300GB hot-plug dual-port SAS HDD i...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
765867-001
|
872479-B21
|
652605-B21
|
653953-001
|
652745-B21
|
653960-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





