We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 3.84TB SATA 6G Read Intensive SFF SC Multi Vendor SSD
SKU
P18428-H21
In Stock
3.84TB SATA 6G Read Intensive SFF SC Multi Vendor SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Write latency | 65 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Write latency | 65 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.5 |
| Compatible products | HPE Specialized Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 3.88 W |
| Power consumption (max) | 6.3 W |
| Power consumption (write) | 3.46 W |
| Power consumption (read) | 3.46 W |
| Power consumption (idle) | 1.5 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 480 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 54000 IOPS |
| Write latency | 65 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible products | HPE Specialized Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 0.684 kg (1.51 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.684 kg (1.51 lbs) |
| Compatible products | HPE Specialized Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 3.84TB SATA 6G Read Intensive SFF...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE P40498-B21 internal solid state dr...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology Enterprise Series 1.92 TB 2.5...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Login for pricing
|
New
Lenovo 4XB7A82259 internal solid state...
Login for pricing
|
Lenovo 4XB7A90884 internal solid state...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P18428-H21
|
P40498-B21
|
SAT5221-1920G
|
P40503-B21
|
4XB7A82259
|
4XB7A90884
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Synology
|
HPE
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Interface |
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
TLC
|
TLC
|
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
V-NAND TLC
|
| SSD capacity |
N/A
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
400GB to 500GB
|
400GB to 500GB
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server
|
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|





