We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Registered Smart Memory Kit
SKU
P00920-B21
In Stock
16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Registered Smart Memory Kit
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Height (imperial) | 1.91 cm (0.75") |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | RDIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | RDIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 2933 MT/s |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 190.5 mm |
| Height | 19.1 mm |
| Weight | 45 g |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Height (imperial) | 1.91 cm (0.75") |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE P00924-B21 memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
G.Skill Flare X5 F5-6000J3238F16GX2-FX...
Login for pricing
|
Recommended
Crucial CT32G48C40U5 memory module 32...
Login for pricing
|
New
HP 16GB DDR5 5600 SODIMM Memory
Login for pricing
|
Popular
HP 32GB DDR5 5600MHz SODIMM Memory
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P00920-B21
|
P00924-B21
|
F5-6000J3238F16GX2-FX5
|
CT32G48C40U5
|
AL0M6AA
|
83P92AA
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
G.Skill
|
Crucial
|
HP
|
HP
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Memory form factor |
RDIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
Notebook
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
N/A
|





