We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
SKU
881785-K21
In Stock
12TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Helium 512e Multi Vendor HDD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Bytes per sector | 512e |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 12 TB |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Width (imperial) | 21.9 cm (8.63") |
| Height (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Depth (imperial) | 22.9 cm (9") |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 219.2 x 228.6 x 146.1 mm (8.63 x 9 x 5.75") |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Warranty period | 1 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 12TB SATA 6G Business Critical 7.2...
Login for pricing
|
Popular
HPE BC002AAE software license/upgrade...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology HAT5320-24T internal hard dri...
Login for pricing
|
New
Axis 02472-001 internal hard drive 8 TB
Login for pricing
|
Axis 03317-001 internal hard drive 12 TB
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital DC HC590 internal hard...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
881785-K21
|
BC002AAE
|
HAT5320-24T
|
02472-001
|
03317-001
|
0F65672
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Axis
|
Axis
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
NAS
|
Surveillance system
|
Server
|
Server
|





