We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD
SKU
P40499-B21
In Stock
1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Random write (4KB) | 24000 IOPS |
| Random read (4KB) | 55500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 24000 IOPS |
| Random read (4KB) | 55500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.8 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 3.53 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 520 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 24000 IOPS |
| Random read (4KB) | 55500 IOPS |
| Write latency | 60 µs |
| Read latency | 125 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF...
Login for pricing
|
Popular
Samsung PM1733 7.68TB 2.5" PCI Ex...
Login for pricing
|
New
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mu...
Login for pricing
|
HPE 960GB SATA 6G Mixed Use SFF BC Mul...
Login for pricing
|
Hot Product
Synology Enterprise Series 3.84 TB 2.5...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital Black WD_BLACKâ„¢ SN850X...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40499-B21
|
MZWLR7T6HALA-00007
|
P40504-B21
|
P40503-B21
|
SAT5221-3840G
|
WDS800T2X0E-00CDD0
|
| Manufacturer |
HPE
|
Samsung
|
HPE
|
HPE
|
Synology
|
Western Digital
|
| Interface |
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
TLC
|
V-NAND
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
PC
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|



