We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE
HPE 1.2TB 2.5" 6G SAS 10K internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
693648-B21
In Stock
HP 1.2TB 6G SAS 10K SFF (2.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 725 g |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 1.2TB 2.5" 6G SAS 10K interna...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 872479-B21 internal hard drive 1.2...
Login for pricing
|
HPE 653953-001 internal hard drive 500...
Login for pricing
|
HPE 500GB 6G SAS SFF internal hard dri...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 600GB 2.5" 12G SAS internal h...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 1TB 6G SAS SFF internal hard drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
693648-B21
|
872479-B21
|
653953-001
|
652745-B21
|
870757-B21
|
652749-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




