We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP Z2 Mini G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 9 285K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX 4000 Ada Windows 11 Pro Mini PC AI Workstation, AI PC Black
SKU
CP8Z2EA#ABU
In Stock
Z2 Mini G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Security Edition, Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 9, 32GB RAM, 1TB SSD, NVIDIA RTX™ 4000 Ada, Black, AI Workstation; AI PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 9 285K (up to 5.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- NVIDIA RTXTM 4000 Ada Generation (20 GB GDDR6 dedicated)
- 32 GB DDR5-6400 MT/s ECC (1 x 32 GB), 1 TB HP Z Turbo Drive PCIe Gen5 M.2 SSD
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | 285K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory module type | SODIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 4000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Performance |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Microphone in | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power supply | 280 W |
| Technical details | |
| Product type | Workstation |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | SODIMM |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 65% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764311474 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764311474 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3205 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 297 mm |
| Width | 211 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 211 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Weight | 2.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 499 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 5.4 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP Wired 320M Mouse |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 10% ITE-derived closed loop plastic; 25% ocean-bound plastic in system fans; Product Carbon Footprint; Contains at least 65% post-consumer recycled plastic; System has a QR code enabled experience where the user has access to a product portal – beginning December 2025, this is complete with product feature highlights, sustainability information, getting started guides, and direct setup and support options; New Energy Consumption dashboard available to customers providing timely carbon usage including recommended actions users can take to decrease carbon footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211515 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z2 Mini G1i Workstation Desktop PC...
Login for pricing
|
Hot Product
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 64...
Login for pricing
|
Recommended
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
Login for pricing
|
HP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Co...
Login for pricing
|
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Co...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 9 285K...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP8Z2EA#ABU
|
8T2A1EA#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
8T219EA#ABU
|
90AS00I1-M000B0
|
B76RKET#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
HP
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
AMD Ryzen AI Max+ PRO
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
64GB
|
64GB
|
128GB and above
|
32GB
|
64GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
| Discrete graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|





