We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP USB-C to RJ45 Adapter G2
SKU
4Z534AA#ABB
In Stock
USB-C to RJ45 Adapter G2
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.
- The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
- Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| HP segment | Home |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.1 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Width | 180 mm |
| Depth | 20.6 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Interface | Gigabit Ethernet |
| Cable length | 0.1 m |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP USB-C to RJ45 Adapter G2
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
Login for pricing
|
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
Login for pricing
|
Bestseller
DeLOCK 89294 interface cards/adapter I...
Login for pricing
|
New
Toshiba PA3916E-1PRP notebook dock/por...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe)...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4Z534AA#ABB
|
ICUSB232PRO
|
42805
|
89294
|
PA3916E-1PRP
|
PEXUSB3S25
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
Lindy
|
DeLOCK
|
Toshiba
|
StarTech.com
|
| Internal |
N
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Host interface |
USB Type-C
|
N/A
|
N/A
|
PCIe
|
N/A
|
PCIe
|
| Output interface |
RJ-45
|
N/A
|
N/A
|
RP-SMA
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





