We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP STORE 3PL keyboard Mouse included Office RF Wireless + Bluetooth Black
SKU
8T6L7UT#ABF
In Stock
HP STORE 3PL, Full-size (100%), Wireless, RF Wireless + Bluetooth, Black, Mouse included
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Keyboard | |
|---|---|
| Key travel distance | 2 mm |
| Silent keys | Yes |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 12 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Backlight | No |
| Wrist rest | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Form factor | Right-hand |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Right-hand |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 845 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 120 x 69.1 x 42.2 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 442.3 x 214.4 x 35.2 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 1.49 kg |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Package width | 470 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 292 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 462 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP STORE 3PL keyboard Mouse included O...
Login for pricing
|
Popular
Logitech MK850 Performance
Login for pricing
|
Logitech MK540 Advanced
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech MK540 Advanced
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech MK540 Advanced
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro Plus Compact Keyboard and Mou...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8T6L7UT#ABF
|
920-008221
|
920-008683
|
920-008677
|
920-008684
|
KM7120W-GY-UK
|
| Manufacturer |
HP
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
DELL
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
Membrane key switch
|
Membrane key switch
|
Membrane key switch
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|




