We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Monitor - 534pm
SKU
9E0Z2UT#ABU
In Stock
Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Conferencing Monitor - 534pm
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Look and sound your best with a Poly Studio 5MP Webcam, AI Noise Reduction, and Auto Lock and Awake—all on an ultra-wide display.
- Your ultra-wide hub for clutter-free productivity. Seamlessly work between two computers[1], while a single USB-C cable delivers 100W power.
- Feel your best all day with 3-way adjustability, 3-sided borderless design, Ambient Light Sensor, and HP Eye Ease on an ultra-wide screen.
- Thoughtfully designed with at least 85% recycled plastic content,[3] 20% recycled glass in the monitor panel,[5] and 90% recycled aluminum in the stand.[4]
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Pixel density | 110 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23 x 0.23 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 155 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 100 Hz |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 3440 x 1440, 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Backlight type | Edge LED |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 86.4 cm |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 12 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 12 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| HP segment | Business |
| Flicker-free technology | Yes |
| Infrared (IR) sensor | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 4 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 12 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Country of origin | China |
| Feet colour | Silver, Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Colour name | Jet black |
| Camera | |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 145.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.9 mm |
| Width (without stand) | 318.1 mm |
| Feet colour | Silver, Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% ITE-derived closed loop plastic; Contains ocean-bound plastic; Contains 20% recycled glass in the monitor panel; At least 20% recycled metal including 90% recycled aluminum in the stand |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | CECP, CCC, CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Country of origin | China |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 11.5 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Display Center; HP Client Management Script Library |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 145.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.9 mm |
| Width (without stand) | 318.1 mm |
| Width (with stand) | 807.9 mm |
| Depth (with stand) | 269.6 mm |
| Height (with stand) | 547.1 mm |
| Weight (with stand) | 11.5 kg |
| Weight (without stand) | 8.68 kg |
| Package width | 911 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 17.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 911 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 17.6 kg |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C, AC |
| Bundled software | HP Display Center; HP Client Management Script Library |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C, AC |
| Bundled software | HP Display Center; HP Client Management Script Library |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% ITE-derived closed loop plastic; Contains ocean-bound plastic; Contains 20% recycled glass in the monitor panel; At least 20% recycled metal including 90% recycled aluminum in the stand |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Compliance certificates | CECP, CCC, CB, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Manufacturer warranty | HP three-year limited warranty |
| Height (without stand) | 145.2 mm |
| Depth (without stand) | 45.9 mm |
| Width (without stand) | 318.1 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Series 5 Pro 34 inch WQHD USB-C Con...
Login for pricing
|
Recommended
DELL P Series 27 USB-C Hub Monitor - P...
Login for pricing
|
New
Samsung G75NB computer monitor 81.3 cm...
Login for pricing
|
ALOGIC 32C4KPD LED display 81.3 cm (32...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL UltraSharp U3425WE computer monit...
Login for pricing
|
Popular
DELL S Series S3423DWC LED display 86....
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9E0Z2UT#ABU
|
DELL-P2723DE
|
LS32BG750NPXEN
|
32C4KPD
|
DELL-U3425WE
|
210-BEJE
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
Samsung
|
ALOGIC
|
DELL
|
DELL
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
Business
|
Consumer
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|





