We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Intel Core Ultra 7 265 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro
SKU
D44DYET#ABU
In Stock
ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC, Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 24GB RAM, 512GB SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 265 (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 265 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | UDIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | IntelĀ® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | IntelĀ® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Market positioning | Proven productivity |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Motherboard chipset | IntelĀ® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 280 W |
| Technical details | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Motherboard chipset | IntelĀ® Q870 |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896666572 |
| Design | |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Jack black |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896666572 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Width | 303 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 303 mm |
| Package weight | 5.92 kg |
| Weight | 4.55 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package weight | 5.92 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 60% post-consumer recycled plastic; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; 100% recycled rare earth elements in speaker |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO10 |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | UDIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Int...
Login for pricing
|
New
HP Elite SFF 805 G9 AMD Ryzen⢠7 8700G...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro QCS1250 Intel Core Ultra 7 26...
Login for pricing
|
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra...
Login for pricing
|
DELL Pro QBM1250 Plus Intel Core Ultra...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D44DYET#ABU
|
99M25ET#ABU
|
DJTPY
|
6DCC2
|
JYH2R
|
DFVJP
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
N/A
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





