We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP ProBook 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 5 225H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 24 GB DDR5-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
D3NL2EA#ABU
In Stock
ProBook 4 G1i 16 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition, 16", Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 5, 24GB RAM, 1TB SSD, WUXGA, Pike silver, AI PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 5 225H (up to 4.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 14 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA display
- Intel ArcTM 130T GPU
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 1 TB PCIe NVMeTM SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | 225H |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc 130T |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CECP, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896533133 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896533133 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CECP, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP ProBook 4 G1i AI PC Wolf Pro Securi...
Login for pricing
|
Recommended
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-002UK Inte...
Login for pricing
|
Popular
MSI Cyborg 14 A13V Intel® Core⢠i7 i7-...
Login for pricing
|
MSI Pulse 16 AI C1V Intel Core Ultra 9...
Login for pricing
|
New
Samsung Galaxy Book4 Ultra NP964XGL-XG...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad P16s Gen 3 (Intel) Int...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D3NL2EA#ABU
|
9S7-13P411-002
|
9S7-14P111-011
|
9S7-15P311-008
|
NP964XGL-XG1UK
|
21KS0006UK
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
Samsung
|
Lenovo
|
| Weight |
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|





