We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly
HP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Certified USB-C Headset +USB-C/A Adapter
SKU
8H2G3AA
In Stock
Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Certified USB-C Headset +USB-C/A Adapter
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
- You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit. Experience long-lasting comfort while you focus on work.
- Maximize your productivity with the headset engineered to work as hard as you do. Stay in command of your conversations with up to 21 hours of talk time, easy on-ear controls, and smart sensors for automatic call answering.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Carrying case; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Headphones | |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 275 g |
| Width | 191 mm |
| Height | 181 mm |
| Depth | 77 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 54.8 mm |
| Package depth | 209.8 mm |
| Package weight | 300 g |
| Bundled software | Poly Lens |
| Packaging content | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Box contents | Carrying case; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Androidâ„¢; iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Voyager Surround 80 UC Microso...
Login for pricing
|
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
Login for pricing
|
Popular
Jabra Engage 65 Convertible
Login for pricing
|
Recommended
Jabra Engage 75 Mono
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8H2G3AA
|
6599-829-409
|
9555-553-117
|
9556-583-117
|
28599-989-889
|
28599-989-989
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Ear-hook
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Music/Everyday
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|




