We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly
HP Poly Rove 40 DECT Phone Handset
SKU
84H77AA
In Stock
Poly Rove 40 DECT Phone Handset
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Keep your onsite employees productive with handsets that include ruggedized and antimicrobial protection built to withstand all that life throws at it. Drops, dust, water – these pro-grade handsets will go the distance [1].
- You shouldn’t have to worry about outgrowing your communication solution Poly Rove 40 wireless DECTTM IP phone solution has the flexibility to scale with handsets, bases, and repeaters, as your organization grows.
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wireless handset |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Handset type | Wireless handset |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40 |
| Power | |
| Battery type | Built-in |
| Talk time | 18 h |
| Standby time | 300 h |
| Design | |
| Handset type | Wireless handset |
| Product colour | White |
| Protection features | Drop proof |
| Phone features | |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | TFT |
| Backlight display | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Battery | |
| Battery type | Built-in |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56.9 mm |
| Depth | 146.3 mm |
| Height | 36.8 mm |
| Package width | 176 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 44 mm |
| Weight | 171 g |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| UNSPSC-code | 43191606 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Rove 40 DECT Phone Handset
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 8851 IP phone Black
Login for pricing
|
Cisco 7861 IP phone Black, Silver 16 l...
Login for pricing
|
Popular
Mitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT...
Login for pricing
|
Hot Product
AudioCodes Teams C470HD Total Touch IP...
Login for pricing
|
Bestseller
AudioCodes Teams C435HD-R IP-Phone PoE...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
84H77AA
|
CP-8851-3PCC-K9=
|
CP-7861-3PCC-K9=
|
50006769
|
TEAMS-C470HD-DBW
|
TEAMS-C435HD-R
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
AudioCodes
|
AudioCodes
|
| Product type |
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|





