We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly
HP Poly Poly Blackwire C5210 USB-C Headset +Inline Cable (Bulk)
SKU
805H4A6
In Stock
Poly Blackwire C5210 USB-C Headset +Inline Cable (Bulk)
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- When you can hear and be heard clearly, you get more work done. Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features – soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
- Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Poly Blackwire C5210 USB-C Hea...
Login for pricing
|
Popular
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset Stereo H650e
Login for pricing
|
Recommended
Logitech USB Headset H570e Stereo
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra EVOLVE 20 MS Stereo
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra Evolve 20 UC Stereo
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
805H4A6
|
981-000480
|
981-000519
|
981-000575
|
4999-823-109
|
4999-829-209
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|




