We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
SKU
6V9V4AA
In Stock
NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 896 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | T1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 896 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.07 |
| Shader model version | 5.17 |
| OpenGL version | 4.68 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.2 |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.6 g |
| Length | 132.6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 65.3 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package depth | 251 mm |
| Package weight | 340 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
Login for pricing
|
Recommended
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMI...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForc...
Login for pricing
|
Sapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 1...
Login for pricing
|
Sapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA Ge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6V9V4AA
|
90YV0L70-M0NA00
|
90YV0M10-M0NA00
|
11348-03-20G
|
11349-01-20G
|
90YV0LZ0-M0NA00
|
| Manufacturer |
HP
|
ASUS
|
ASUS
|
Sapphire
|
Sapphire
|
ASUS
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
| Graphics processor |
T1000
|
Radeon RX 9070 XT
|
GeForce RTX 5070
|
Radeon RX 9070 XT
|
Radeon RX 9070
|
GeForce RTX 5070
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
1
|
2
|
2
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
3
|
3
|
2
|
2
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|





