We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP NVIDIA RTX 4000 Ada 20 GB 4DP Graphics
SKU
8D6B7AA
In Stock
NVIDIA RTX 4000 Ada 20 GB 4DP Graphics
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX 4000 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 20 GB |
| Memory bandwidth (max) | 360 GB/s |
| Memory bus | 360 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 130 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 596 g |
| Width | 111.5 mm |
| Height | 111.5 mm |
| Length | 243 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 245 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA RTX 4000 Ada 20 GB 4DP Graph...
Login for pricing
|
Recommended
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
Login for pricing
|
Sapphire AMD RADEON AI PRO R9700 32 GB...
Login for pricing
|
Lenovo 4X61T95636 graphics card NVIDIA...
Login for pricing
|
Hot Product
GIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8D6B7AA
|
V531-095R
|
90YV0M30-M0NA00
|
32358-01-20G
|
4X61T95636
|
GV-R9700AI TOP-32GD
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
ASUS
|
Sapphire
|
Lenovo
|
Gigabyte
|
| Graphics card memory type |
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Memory bus |
320bit to 384bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX 4000 Ada
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
Radeon AI PRO R9700
|
RTX PRO 4000 Blackwell
|
Radeon AI PRO R9700
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
2
|
N/A
|
N/A
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
3
|
3
|
4
|
4
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
AMD
|
| Discrete graphics card memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|





