We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP N9J72AE/301 Printhead cartridge multi pack black + color 170pg + 150pg Pack=2 for HP DeskJet 1000/1010/Envy 5530/OfficeJet 4630
SKU
N9J72AE
In Stock
301 2-pack Black/Tri-color Original Ink Cartridges
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridges
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | N9J72AE |
| Colour ink volume | 3 ml |
| Black ink volume | 3 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Black ink page yield | 170 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1032 mm |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1032 mm |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894419392 |
| Box contents | Ink cartridges |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Weight | 63 g |
| Height | 157 mm |
| Depth | 38 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 87 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 157 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 38 mm |
| Package weight | 87 g |
| Package width | 117 mm |
| Package height | 157 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894419392 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross weight | 141.27 g |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.03 g |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1032 mm |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 100.42 g |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1032 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1104 mm |
| Pallet weight (EU) | 100.42 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP N9J72AE/301 Printhead cartridge mul...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CZ129A/711 Ink cartridge black 38ml...
Login for pricing
|
New
HP CZ130A/711 Ink cartridge cyan 29ml...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
N9J72AE
|
80D2966
|
18C0035E
|
C13T26164010
|
CZ129A
|
CZ130A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
HP
|
HP
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|





