We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP LaserJet Pro 3002dw Wireless Black and white Printer, Duplex
SKU
3G652F
In Stock
LaserJet Pro 3002dw Printer
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Wireless; Print from phone or tablet; Two-sided printing
- Black (normal, A4): Up to 33 ppm; Black (Duplex, A4): Up to 20 ipm
- Up to 1200 x 1200 dpi
| Print technology | |
|---|---|
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| HP Dynamic security | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 350 - 2500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Replacement cartridges | HP 139A Original Black LaserJet Toner Cartridge (~1,500 yield) W1390A; HP 139X Original Black LaserJet Toner Cartridge (~4,000 yield) W1390X, |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Output capacity | |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 350 - 2500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Performance | |
| Certification | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Sound pressure level (printing) | 53 dB |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor | |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Packaging data | |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Package depth | 278 mm |
| Package width | 438 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Warranty card | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 1000 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Certificates | |
| Electromagnetic compatibility | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Certification | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Printing | |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Warm-up time | 55 s |
| Time to first page (black, normal) | 7 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Operational conditions | |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Features | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Number of print cartridges | 1 |
| Recommended duty cycle | 350 - 2500 pages per month |
| Maximum duty cycle | 50000 pages per month |
| Country of origin | Vietnam |
| Replacement cartridges | HP 139A Original Black LaserJet Toner Cartridge (~1,500 yield) W1390A; HP 139X Original Black LaserJet Toner Cartridge (~4,000 yield) W1390X, |
| HP segment | Small medium business |
| Printer fonts | Scalable, TrueType |
| Page description languages | PDF, PCLmS, PWG, URF, PCL 5c |
| Input & output capacity | |
|---|---|
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Paper handling | |
| Paper tray media types | Plain paper, Glossy paper, Envelopes, Labels, Cut sheet, Postcard |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Security algorithms | SNMP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Design | |
| Country of origin | Vietnam |
| Certification | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Technical details | |
| Power supply type | Internal (Built-in) power supply |
| Country of origin | Vietnam |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 15 Sequoia; Linux |
| UNSPSC-code | 43212105 |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Box contents | HP LaserJet Pro 3002dw Printer; HP Black LaserJet Toner Introductory Cartridge (yield ~1000 pages); Setup Guide; Reference Guide; Regulatory Flyer; Warranty Guide; Power cord |
| Acoustic pressure emissions bystander (ready) | 14 dB |
| Doesn't contain | Mercury |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/details/hp-laserjet-pro-3001-3008dn-dw-printer-series/model/35800989?sku=3G652F ; https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_3349061_en-US-1.pdf ; https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_3349061_en-US-1.pdf |
| Media formats | |
| Custom media sizes | Width 76 to 216 mm ; Length 127 to 356mm |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 130 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 87 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 13 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 15 |
| Weight & dimensions | |
| Pallet gross weight | 362.5 kg |
| Package depth | 278 mm |
| Width | 367 mm |
| Package width | 438 mm |
| Package height | 466 mm |
| Height | 216.2 mm |
| Depth | 398.2 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2015 mm |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 1000 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Security tools | Password-protected network embedded Web server; enable/disable Network ports; SNMPv1 community password change; 802.1x authentication |
| HP segment | Small medium business |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 362.5 kg |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Power supply type | Internal (Built-in) power supply |
| Electromagnetic compatibility | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Country of origin | Vietnam |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Custom media sizes | Width 76 to 216 mm ; Length 127 to 356mm |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| UNSPSC-code | 43212105 |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Box contents | HP LaserJet Pro 3002dw Printer; HP Black LaserJet Toner Introductory Cartridge (yield ~1000 pages); Setup Guide; Reference Guide; Regulatory Flyer; Warranty Guide; Power cord |
| Acoustic pressure emissions bystander (ready) | 14 dB |
| Manufacturer warranty | One year limited warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP LaserJet Pro 3002dw Wireless Black...
Login for pricing
|
Xerox C230 A4 22ppm Wireless Duplex Pr...
Login for pricing
|
Hot Product
HP LaserJet Pro 4002dn Printer
Login for pricing
|
Recommended
Brother HL-L5210DN 1200 x 1200 DPI A4
Login for pricing
|
Bestseller
HP LaserJet Pro 4002dn Black and white...
Login for pricing
|
New
HP LaserJet Pro 3002dn Printer
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3G652F
|
C230V_DNIUK
|
2Z605F#B19
|
HLL5210DNQJ1
|
2Z605F#ABU
|
3G651F#B19
|
| Manufacturer |
HP
|
Xerox
|
HP
|
Brother
|
HP
|
HP
|
| Internal memory |
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
| Colour |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Maximum resolution |
N/A
|
600 x 600 DPI
|
1200 x 1200 DPI
|
1200 x 1200 DPI
|
1200 x 1200 DPI
|
1200 x 1200 DPI
|
| Print technology |
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Maximum ISO A-series paper size |
N/A
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|




