We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBook X G1i Next Gen AI Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 258V Laptop 35.6 cm (14") 2.5K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
SKU
B66VTAT#ABU
In Stock
EliteBook X G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 32GB RAM, 1TB SSD, 2.5K, Atmospheric blue, Copilot+ PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 258V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.5K display
- Intel ArcTM Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Thailand |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | Adobe RGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 258V |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| IntelĀ® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Premium |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 35% post-consumer recycled plastic; 30% ocean-bound plastic; 90% recycled metal; 50% ocean-bound plastic in fan enclosure; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251811616 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251811616 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 35% post-consumer recycled plastic; 30% ocean-bound plastic; 90% recycled metal; 50% ocean-bound plastic in fan enclosure; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.9 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Height (front) | 1.05 cm |
| Height (rear) | 1.49 cm |
| Weight | 1.18 kg |
| Features | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Supplier features | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook X G1i Next Gen AI Wolf Pr...
Login for pricing
|
Popular
MSI Pulse 16 AI C1V Intel Core Ultra 9...
Login for pricing
|
Samsung Galaxy Book4 Ultra NP964XGL-XG...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung Galaxy Book5 Pro (16", Co...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung Galaxy Book5 Pro 360 16"...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B66VTAT#ABU
|
9S7-15P311-008
|
NP964XGL-XG1UK
|
NP944XHA-KG1UK
|
NP964XHA-KG1UK
|
NP964QHA-KA1UK
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Weight |
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
2560 x 1600 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Graphite
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|





