We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBook X Flip G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 268V Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 2.5K 32 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro
SKU
CP7Q4ET#ABU
In Stock
EliteBook X Flip G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 32GB RAM, 2TB SSD, 2.5K, Glacier silver, Copilot+ PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 268V (up to 5.0 GHz Max Turbo frequency, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.5K touch display
- Intel ArcTM Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 2 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 268V |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 118 TOPs |
| NPU performance up to | 48 TOPs |
| GPU performance up to | 66 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| IntelĀ® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764304537 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764304537 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.9 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Height (front) | 1.05 cm |
| Height (rear) | 1.47 cm |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook X Flip G1i 14 inch Notebo...
Login for pricing
|
Samsung Galaxy Book4 Ultra NP964XGL-XG...
Login for pricing
|
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-006UK Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Intel...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Intel...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP7Q4ET#ABU
|
NP964XGL-XG1UK
|
9S7-15M352-006
|
21Q00057UK
|
21NX0086UK
|
21NU0023UK
|
| Manufacturer |
HP
|
Samsung
|
MSI
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Weight |
N/A
|
Thin and Light
|
Mid-size
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Black
|
Grey
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home Advanced
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
N/A
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|





