We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBook 8 G1i 16 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 256V Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
D63XBET#ABU
In Stock
EliteBook 8 G1i 16 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 16", Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Glacier silver, Copilot+ PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 256V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal WUXGA display
- Intel ArcTM Graphics
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMeTM SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 256V |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844018781 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844018781 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height (front) | 1.15 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.77 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP EliteBook 8 G1i 16 inch Notebook Ne...
Login for pricing
|
Samsung Galaxy Book4 Ultra NP964XGL-XG...
Login for pricing
|
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-006UK Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Intel...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Intel...
Login for pricing
|
New
HP ZBook Ultra G1a Copilot+ PC AMD Ryz...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D63XBET#ABU
|
NP964XGL-XG1UK
|
9S7-15M352-006
|
21Q00057UK
|
21NU0023UK
|
9N840AT#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
Samsung
|
MSI
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
| Weight |
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Mid-size
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
AMD Ryzen AI Max PRO
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home Advanced
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|





