We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 266V Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
SKU
D89RTET#ABU
In Stock
EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC, 14", Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Glacier silver, Copilot+ PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 7 266V (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel ArcTM Graphics
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMeTM SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | Yes |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 266V |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 48 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 50% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844453803 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro⢠Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844453803 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 50% post-consumer recycled plastic; 80% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.46 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook 8 G1i 14 inch Notebook Ne...
Login for pricing
|
Popular
MSI Pulse 16 AI C1V Intel Core Ultra 9...
Login for pricing
|
Hot Product
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
Login for pricing
|
Bestseller
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
Login for pricing
|
Samsung Galaxy Book5 Pro (16", Co...
Login for pricing
|
Recommended
Samsung Galaxy Book5 Pro 360 16"...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D89RTET#ABU
|
9S7-15P311-008
|
NP944XHA-KG2UK
|
NP944XHA-KG1UK
|
NP964XHA-KG1UK
|
NP964QHA-KA1UK
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Weight |
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Grey
|
Graphite
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|




