We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBook 640 G11 Intel Core Ultra 5 125U Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
SKU
D4GG9EA#ABU
In Stock
EliteBook 640 14 inch G11 Notebook PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, Intel Core⢠Ultra 5, 24GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Pike silver, AI PC
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel CoreTM Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMeTM TLC SED SSD
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core⢠Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 125U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | IntelĀ® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | IntelĀ® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| IntelĀ® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735643 |
| Processor special features | |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735643 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 449 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| AC adapter included | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook 640 G11 Intel Core Ultra...
Login for pricing
|
Recommended
MSI Summit E13 AI Evo A1MTG-002UK Inte...
Login for pricing
|
Popular
MSI Cyborg 14 A13V Intel® Core⢠i7 i7-...
Login for pricing
|
MSI Pulse 16 AI C1V Intel Core Ultra 9...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad P16s Gen 3 (Intel) Int...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D4GG9EA#ABU
|
9S7-13P411-002
|
9S7-14P111-011
|
9S7-15P311-008
|
21KS0006UK
|
21KC004UUK
|
| Manufacturer |
HP
|
MSI
|
MSI
|
MSI
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Mobile workstation
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|





