We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC Copilot+ PC PRO 340 24 GB DDR5-SDRAM Windows 11 Pro Black
SKU
D76G4ET#ABU
In Stock
EliteBoard G1a Next Gen AI PC, Windows 11 Pro, AMD Ryzen™ AI 5 PRO, 24GB RAM, 512GB SSD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- AMD RyzenTM AI 5 PRO 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD RadeonTM 840M Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | PRO 340 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | SODIMM |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
| Box contents | Canvas cover sleeve (optional) |
| Sustainable technologies and materials | At least 90% recycled steel content (system); At least 75% recycled plastic content (enclosure); 100% recycled rare earth magnets (speaker box); 100% recycled or certified carboard materials, and recyclable packaging |
| Sustainability certificates | TCO10 |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844252956 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Eclipse gray |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844252956 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 408 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 57 mm |
| Width | 358.1 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Height | 358.1 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Weight | 670 g |
| Packaging data | |
| Package width | 408 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard included | Yes |
| Box contents | Canvas cover sleeve (optional) |
| Input device model | HP 675M Bluetooth Wireless Mouse |
| Keyboard backlit | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 90% recycled steel content (system); At least 75% recycled plastic content (enclosure); 100% recycled rare earth magnets (speaker box); 100% recycled or certified carboard materials, and recyclable packaging |
| Sustainability certificates | TCO10 |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC Copil...
Login for pricing
|
HP Elite SFF 805 G9 AMD Ryzen™ 7 8700G...
Login for pricing
|
Bestseller
DELL Pro QCS1250 Intel Core Ultra 7 26...
Login for pricing
|
DELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ult...
Login for pricing
|
Hot Product
DELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra...
Login for pricing
|
Recommended
DELL Pro QBM1250 Plus Intel Core Ultra...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D76G4ET#ABU
|
99M25ET#ABU
|
DJTPY
|
6DCC2
|
JYH2R
|
DFVJP
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 5
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Product type |
N/A
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





