We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP Chromebook Fortis G1i IntelĀ® N N150 35.6 cm (14") Touchscreen Full HD 8 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Black
SKU
5P9U4EA#ABU
In Stock
Fortis G1i 14 inch Chromebook, ChromeOS, 14", Touch screen, Intel N-series, 8GB RAM, 128GB UFS, FHD
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Intel N150 (up to 3.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores, 4 threads)
- ChromeOS
- 35.6 cm (14") diagonal FHD touch display
- Intel UHD Graphics
- 8 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 128 GB UFS
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jet black |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Thailand |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | IntelĀ® N |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | IntelĀ® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | IntelĀ® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | MaxxAudio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure; Contains at least 3.5% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485438313 |
| Processor special features | |
|---|---|
| IntelĀ® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485438313 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Battery weight | 190 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure; Contains at least 3.5% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 330 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Features | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Supplier features | |
| Country of origin | China, Thailand |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | MaxxAudio |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Chromebook Fortis G1i IntelĀ® N N150...
Login for pricing
|
Popular
Apple MacBook Air 2020 13.3in M1 8GB 2...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 (Intel) Inte...
Login for pricing
|
HP EliteBook 830 G9 Intel® Core⢠i5 i5...
Login for pricing
|
Bestseller
Lenovo V15 G4 AMN AMD Ryzen⢠5 7520U L...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS Chromebook CX34 Flip CB3401FBA-LZ...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5P9U4EA#ABU
|
MGN63B/A
|
21AH002WUK
|
6T159EA#ABU
|
82YU00HXUK
|
CB3401FBA-LZ0099
|
| Manufacturer |
HP
|
Apple
|
Lenovo
|
HP
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Weight |
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
Black
|
Silver
|
Black
|
Grey
|
| Processor family |
Intel N
|
Apple M
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i3
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
macOS Big Sur
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
8GB
|
| Storage media |
UFS
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Chromebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|





