We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CH561EE/301 Printhead cartridge black, 170 pages ISO/IEC 24711 3ml for HP DeskJet 1000/1010/Envy 5530/OfficeJet 4630
SKU
CH561EE
In Stock
301 Black Original Ink Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~170 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | CH561EE |
| Black ink volume | 3 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 170 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| HP segment | Enterprise |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 70% |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | Ireland |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894422, 884962894408, 884962894415, 884962894392 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894422; (ABE) 884962894408; (BA3) 884962894415; (UUS) 884962894392 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 45 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 45 g |
| Package width | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894422, 884962894408, 884962894415, 884962894392 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894422; (ABE) 884962894408; (BA3) 884962894415; (UUS) 884962894392 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Ireland |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 80 cm |
| Pallet gross height | 117.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183.5 g |
| Master (outer) case width | 588 mm |
| Master (outer) case length | 198 mm |
| Master (outer) case height | 172 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.3 g |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.2 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.3 kg (7.28 lbs) |
| Other features | |
| Country of origin | Ireland |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP CH561EE/301 Printhead cartridge bla...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CH561EE
|
C9351AE
|
PFA548
|
15MX971E
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





