HP CF210A/131A Toner cartridge black, 1.6K pages ISO/IEC 19798 for HP Pro 200
SKU
CF210A
In Stock
131A Black Original LaserJet Toner Cartridge
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Original HP 131A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Black (~1,520 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • HP 131A Black LaserJet Toner Cartridge prints professional-quality documents and marketing materials in your home or office. Maintain productivity by avoiding wasted time and supplies. These cartridges are specifically designed for your printer.
  • Depend on Original HP 131A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
Features
TypeOriginal
Black toner page yield1520 pages
CompatibilityHP 131 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF210A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
HP segmentBusiness, Enterprise
Total amount of recycled materials used for making19%
Product colourBlack
Pallet size (EU)1183 x 775 x 1139 mm
Layers per pallet10 pc(s)
Master (outer) cases per pallet280 pc(s)
Products per pallet (EU)216 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 25 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width365 mm
Depth100 mm
Height110 mm
Package depth100 mm
Package weight800 g
Weight600 g
Package width365 mm
Package typeBox
Package height110 mm
Products per pallet280 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1122 x 938 x 1244 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Packaging data
Package depth100 mm
Package weight800 g
Package width365 mm
Package typeBox
Package height110 mm
Technical details
TypeOriginal
Brand compatibilityHP
OEM codeCF210A
Country of originJapan
Layers per pallet10 pc(s)
Product colourBlack
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons40 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)24 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)886111334957
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)886111334957
Other features
Logistics data
Pallet gross weight244.5 g
Master (outer) cases per pallet layer28 pc(s)
Pallet weight (EU)193.3 g
Products per pallet280 pc(s)