We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CE505X/05X Toner cartridge black, 6.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet P 2055
SKU
CE505X
In Stock
05X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 05X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~6,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Ideal for text printing, as in everyday office reports, invoices, and spreadsheets for small workteams and individual users in businesses of all sizes.
- Depend on Original HP 05X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 6500 pages |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE505X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Size (imperial) | 34.4 cm (13.5") |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan, United States |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Product colour | Black |
| Pallet size (EU) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Colour | No |
| Weight (imperial) | 1.05 kg (2.31 lbs) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Stacking number for carton | 16 |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1160.8 x 929.6 x 1262.4 mm (45.7 x 36.6 x 49.7") |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 130 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 130 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 340 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 225 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 344 x 113 x 225 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Weight | 1.05 kg |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 225 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 344 x 113 x 225 mm |
| Empty weight | 1 kg |
| Products per pallet | 130 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 113 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Package width | 340 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 225 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 344 x 113 x 225 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 343.9 x 113 x 225 mm (13.5 x 4.45 x 8.86") |
| Package weight (imperial) | 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE505X |
| Size (imperial) | 34.4 cm (13.5") |
| Pallet size (EU) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Package type | Box |
| Package dimensions (W x D x H) | 343.9 x 113 x 225 mm (13.5 x 4.45 x 8.86") |
| Country of origin | Japan, United States |
| Colour | No |
| Weight (imperial) | 1.05 kg (2.31 lbs) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Stacking number for carton | 16 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1160.8 x 929.6 x 1262.4 mm (45.7 x 36.6 x 49.7") |
| Package weight (imperial) | 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 130 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 130 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 26 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585695782 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585695782 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 6.8 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | ISO/IEC 19752 |
| Empty weight | 1 kg |
| Colour | No |
| Weight (imperial) | 1.05 kg (2.31 lbs) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for carton | 16 |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Pallet size (EU) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 344 x 113 x 225 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 343.9 x 113 x 225 mm (13.5 x 4.45 x 8.86") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1160.8 x 929.6 x 1262.4 mm (45.7 x 36.6 x 49.7") |
| Package weight (imperial) | 1.3 kg (2.87 lbs) |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 224 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 26 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 190 kg |
| Pallet size (EU) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Products per pallet | 130 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1160 x 930 x 1263 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1160.8 x 929.6 x 1262.4 mm (45.7 x 36.6 x 49.7") |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 130 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 130 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 26 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP CE505X/05X Toner cartridge black, 6...
Login for pricing
|
Lexmark C9202KH Toner black, 15K pages...
Login for pricing
|
Popular
HP C8552A/822A Toner yellow, 25K pages...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark C9202CH Toner cyan, 14K pages/...
Login for pricing
|
New
HP CE506A Fuser kit 230V, 150K pages f...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CC364A/64A Toner cartridge black, 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE505X
|
C9202KH
|
C8552A
|
C9202CH
|
CE506A
|
CC364A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
HP
|
Lexmark
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|





