We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CE505D/05A Toner cartridge black twin pack, 2x2.3K pages ISO/IEC 19752 Pack=2 for HP LaserJet P 2035/2055
SKU
CE505D
In Stock
05A 2-pack Black Original LaserJet Toner Cartridges
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 05A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 2 Black (~4,600 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- HP 05A LaserJet Toner Cartridges help you save as you print more. With HP Original Dual Packs, you can reduce your company's printing costs without sacrificing the consistent, professional results and reliable, trouble-free printing of Original HP.
- Ideal for text printing, as in everyday office communications such as reports, invoices and spreadsheets.
- Depend on Original HP 05A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 2 toner cartridges; Recycling guide
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 2 |
| Black toner page yield | 4600 pages |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE505D |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Pallet size (EU) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 55 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 65 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 348 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 202 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Weight | 1.7 kg |
| Package width | 348 mm |
| Package height | 202 mm |
| Products per pallet | 55 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1130 x 800 x 1159 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 2.37 kg |
| Package width | 348 mm |
| Package height | 202 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE505D |
| Pallet size (EU) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| Country of origin | Japan, United States |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 55 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 65 pc(s) |
| Compatibility | HP 05 toner cartridges work with: |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Box contents | 2 toner cartridges; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 13 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111645091 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886111645091 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.6 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 35% |
| Pallet size (EU) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1130 x 800 x 1159 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 150.9 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 175 kg |
| Pallet size (EU) | 1154 x 940 x 1154 mm |
| Products per pallet | 55 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1130 x 800 x 1159 mm |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 55 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 65 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 13 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP CE505D/05A Toner cartridge black tw...
Login for pricing
|
Lexmark C9202KH Toner black, 15K pages...
Login for pricing
|
Popular
HP C8552A/822A Toner yellow, 25K pages...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark C9202CH Toner cyan, 14K pages/...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CE506A Fuser kit 230V, 150K pages f...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CE740A/307A Toner cartridge black,...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE505D
|
C9202KH
|
C8552A
|
C9202CH
|
CE506A
|
CE740A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
HP
|
Lexmark
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Yellow
|
Cyan
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|





