We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CE273A/650A Toner cartridge magenta, 15K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CP 5525
SKU
CE273A
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
650A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 650A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750
- 1 Magenta (~15,000 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- HP 650 LaserJet Printing Supplies produce standout business documents with glossy, photo-like colour. Original HP toner cartridges with HP ColorSphere technology deliver print shop-quality results on a range of papers.
- Ideal for offices that print colour business documents and marketing materials with photo-like images and graphics.
- Depend on Original HP 650A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 15000 pages |
| Compatibility | HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE273A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Pallet size (EU) | 1185 x 770 x 1049 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 492 mm |
| Depth | 188 mm |
| Height | 225 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Weight | 1.8 kg |
| Package width | 492 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 225 mm |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
| Package depth | 188 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Package width | 492 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE273A |
| Pallet size (EU) | 1185 x 770 x 1049 mm |
| Package type | Box |
| Country of origin | Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Compatibility | HP 650 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M750 |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962161197 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962161197 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.6 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 17% |
| Pallet size (EU) | 1185 x 770 x 1049 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 114.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 114.6 kg |
| Pallet size (EU) | 1185 x 770 x 1049 mm |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1049 mm |
| Stacking number for pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lexmark C9202MH Toner magenta, 14K pag...
Login for pricing
|
Popular
HP CE741A/307A Toner cartridge cyan, 7...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CE742A/307A Toner cartridge yellow,...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CE743A/307A Toner cartridge magenta...
Login for pricing
|
New
HP CF280XD/80X Toner cartridge black h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9202MH
|
CE741A
|
CE742A
|
CE743A
|
CF280XD
|
| Manufacturer |
Lexmark
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Cyan
|
Yellow
|
Magenta
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|




