We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CE255X/55X Toner cartridge black high-capacity, 12.5K pages ISO/IEC 19752 for HP LaserJet P 3015
SKU
CE255X
In Stock
55X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 55X High Yield Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521
- 1 Black (~12,500 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- HP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.
- Ideal for general office printing for everyday office communications.
- Depend on Original HP 55X High Yield Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE255X |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Japan |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Enterprise |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Pallet size (EU) | 1140 x 800 x 1088 mm |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 395 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 313 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 2.26 kg |
| Weight | 1.63 kg |
| Package width | 395 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 313 mm |
| Products per pallet | 54 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1088 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 2.26 kg |
| Package width | 395 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 313 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE255X |
| Pallet size (EU) | 1140 x 800 x 1088 mm |
| Package type | Box |
| Country of origin | China, Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M521 |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133704 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133704 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Pallet size (EU) | 1140 x 800 x 1088 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1088 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 115.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 115.3 kg |
| Pallet size (EU) | 1140 x 800 x 1088 mm |
| Products per pallet | 54 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1088 mm |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP CE255X/55X Toner cartridge black hi...
Login for pricing
|
Lexmark C9202MH Toner magenta, 14K pag...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark C9202CH Toner cyan, 14K pages/...
Login for pricing
|
New
HP CE741A/307A Toner cartridge cyan, 7...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CE742A/307A Toner cartridge yellow,...
Login for pricing
|
Popular
HP CE743A/307A Toner cartridge magenta...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE255X
|
C9202MH
|
C9202CH
|
CE741A
|
CE742A
|
CE743A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Yellow
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|





