We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP CE249A Transfer-kit, 150K pages for HP CLJ CM 4540/CP 4025/CP 4520/Color LaserJet M 651
SKU
CE249A
In Stock
Color LaserJet CE249A Image Transfer Kit
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Achieve professional colour on business documents, and get reliable cartridge performance. HP Color LaserJet print cartridges ensure you stay productive and avoid wasted time and supplies. HP cartridges are specifically designed for your printer.
- Ideal for customers who print color business documents and marketing materials.
- HP Color LaserJet Transfer Kit including: Image transfer belt, Secondary transfer roller, quantity 16 - 500-sheet cassette rollers (feed and retard), Multi-purpose tray pick roller, Installation guide
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE249A |
| Print technology | Laser |
| HP segment | Enterprise |
| Compatibility | HP Color LaserJet CM4540 MFP/CP4025/CP4525 Supply Kits work with: |
| Product type | Transfer kit |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 232 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 495 x 232 mm |
| Package width | 595 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 595 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package depth | 495 mm |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Size (imperial) | 59.4 cm (23.4") |
| Print technology | Laser |
| Package dimensions (WxDxH) | 595 x 495 x 232 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 594.4 x 495.3 x 231.1 mm (23.4 x 19.5 x 9.1") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 856 x 759.5 x 2329.2 mm (33.7 x 29.9 x 91.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 856 x 760 x 2330 mm |
| Package weight (imperial) | 3.63 kg (8 lbs) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 4 pc(s) |
| Package depth | 495 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 163 g |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 163 g |
| Size (imperial) | 59.4 cm (23.4") |
| Package dimensions (WxDxH) | 595 x 495 x 232 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 594.4 x 495.3 x 231.1 mm (23.4 x 19.5 x 9.1") |
| Weight (imperial) | 1.36 kg (3 lbs) |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 40 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 856 x 759.5 x 2329.2 mm (33.7 x 29.9 x 91.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 856 x 760 x 2330 mm |
| Package weight (imperial) | 3.63 kg (8 lbs) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 4 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP CE249A Transfer-kit, 150K pages for...
Login for pricing
|
Lexmark C9202MH Toner magenta, 14K pag...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark C9202CH Toner cyan, 14K pages/...
Login for pricing
|
New
HP CE741A/307A Toner cartridge cyan, 7...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CE742A/307A Toner cartridge yellow,...
Login for pricing
|
Hot Product
HP CE743A/307A Toner cartridge magenta...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CE249A
|
C9202MH
|
C9202CH
|
CE741A
|
CE742A
|
CE743A
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Yellow
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|





