We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP B7RT7AE/302/304 Printhead cartridge black, 120 pages ISO/IEC 24711 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
SKU
B7RT7AE
In Stock
302/304 Black Original Ink Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139566, 199764139573, 199764139580, 199764139597, 199764139603 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139566; (30B) 199764139573; (LS1) 199764139580; (LS2) 199764139597; (LS3) 199764139603 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139566, 199764139573, 199764139580, 199764139597, 199764139603 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139566; (30B) 199764139573; (LS1) 199764139580; (LS2) 199764139597; (LS3) 199764139603 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.4 kg (7.5 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B7RT7AE/302/304 Printhead cartridge...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Popular
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B7RT7AE
|
C9351AE
|
PFA548
|
15MX971E
|
2934B001
|
2970B001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Cyan
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





