We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP 8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC Memory
SKU
4M9Y4AA
In Stock
8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC Memory
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Other features | |
| Country of origin | China, Vietnam, South Korea |
| UNSPSC-code | 32101602 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP 8GB DDR5 (1x8GB) 4800 SODIMM NECC M...
Login for pricing
|
Hot Product
G.Skill Ripjaws V F4-3200C16D-32GVK me...
Login for pricing
|
New
HP 16GB DDR5 (1x16GB) 4800 SODIMM NECC...
Login for pricing
|
Popular
HPE 815098-B21 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE 850880-001 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
HPE 850880-001 (Miimum Order Quantity...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4M9Y4AA
|
F4-3200C16D-32GVK
|
4M9Y5AA
|
815098-B21
|
850880-001
|
850880-001-MOQ-30
|
| Manufacturer |
HP
|
G.Skill
|
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
N/A
|
PC/server
|
PC
|
Server
|
N/A
|
Server
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|





