We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP 685 Comfort Dual-Mode Mouse
SKU
8T6M0UT
In Stock
685 Comfort Dual-Mode Mouse
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Meet the dual-mode mouse designed for all-day comfort and productivity. The naturally-contoured design, soft side grips, and premium, soft top coating — with quiet clicks and fast scrolling — help keep everyone locked in on their tasks.
- Take control of your day with the customizable mouse designed to do what businesses need to get done. Program six feature buttons[1]. Track on virtually any surface[2]. Vertically and horizontally scroll with a 4D tilt wheel. It’s everything you need, made for the workday.
- No matter where your teams work, connect smoothly and securely. Engineered for Intel EvoTM and multi-OS[3] compatible, pair via the HP Unifying Dongle or Bluetooth. Switch between devices with a single click for an easy way to sync workspaces.
- The better choice for a brighter tomorrow, the HP 685 Comfort Dual-Mode Mouse is made with at least 65% post-consumer recycled materials[4]. Plus, with FSC-certified packaging, this mouse was designed thoughtfully.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 6 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Home |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Wi-Fi |
| Multi-device support | Yes |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Home |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Wi-Fi |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| HP segment | Business |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Weight | 88 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Sustainable technologies and materials | At least 65% post-consumer recycled plastic; FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122955190 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 88 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 69.1 mm |
| Height | 42.2 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 203 g |
| Bundled software | HP Accessory Center Software |
| Package width | 134 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 50 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122955190 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 65% post-consumer recycled plastic; FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Pallet gross weight | 432 kg |
| Other features | |
| Weight | 88 g |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211708 |
| Recommended system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 685 Comfort Dual-Mode Mouse
Login for pricing
|
Popular
Kensington Orbit® Optical Trackball
Login for pricing
|
Logitech M500 mouse USB Type-A Laser 1...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech M500 mouse Right-hand USB Typ...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech Marathon M705 mouse Office Ri...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech Marathon Mouse M705
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8T6M0UT
|
64327EU
|
910-001202
|
910-001203
|
910-001950
|
910-001949
|
| Manufacturer |
HP
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Buttons quantity |
6
|
2
|
6
|
5
|
8
|
7
|
| Movement detection technology |
N/A
|
Optical
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Optical
|
| Purpose |
Home
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
Wi-Fi
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
N/A
|
N/A
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|





