We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP
HP 3YL80AE/912 Ink cartridge black, 300 pages 8.29ml for HP OJ Pro 8010/e/8020
SKU
3YL80AE
In Stock
912 Black Original Ink Cartridge
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Original HP 912 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 912 ink cartridges work with: HP OfficeJet 8010e, 8012, 8014, 8015; HP OfficeJet Pro 8020e, 8022, 8023, 8024, 8025
- 1 Black (~250 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Count on professional-quality vibrant colour documents. Original HP ink cartridges provide impressive reliability for dependable performance and page yields, and durable results.[1] Print wit individual inks and high-yield cartridge options.[2,3]
- Ideal for workgroups who need dependable performance for professional-quality printing, page after page.
- Depend on Original HP 912 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- 1 Cartridge
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 6.5 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 250 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 912 ink cartridges work with: HP OfficeJet 8010e, 8012, 8014, 8015 HP OfficeJet Pro 8020e, 8022, 8023, 8024, 8025 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 214.7 kg (473.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1161 mm (47.2 x 31.5 x 45.7") |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 214.7 kg (473.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1161 mm (47.2 x 31.5 x 45.7") |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545866842, 192545866828, 192545866835, 199764686671, 199764686688, 199764686695, 199251972706 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 192545866842; (BGX) 192545866828; (BGY) 192545866835; (LS1) 199764686671; (LS2) 199764686688; (LS3) 199764686695; (NE1) 199251972706 |
| Box contents | 1 Cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 113.5 mm |
| Depth | 23 mm |
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 23 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 113.5 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3780 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545866842, 192545866828, 192545866835, 199764686671, 199764686688, 199764686695, 199251972706 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 192545866842; (BGX) 192545866828; (BGY) 192545866835; (LS1) 199764686671; (LS2) 199764686688; (LS3) 199764686695; (NE1) 199251972706 |
| Safety regulation & standards | |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Pallet weight (imperial) | 214.7 kg (473.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1161 mm (47.2 x 31.5 x 45.7") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Singapore, Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 214.7 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.09 kg |
| Products per pallet | 3780 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1161 mm |
| Pallet weight (imperial) | 214.7 kg (473.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1161 mm (47.2 x 31.5 x 45.7") |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.09 kg (6.81 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 3YL80AE/912 Ink cartridge black, 30...
Login for pricing
|
Popular
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3YL80AE
|
C9351AE
|
PFA548
|
15MX971E
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





