ES682302-BULK
In Stock
iPad 10.2 (All Models) HANDY Kids Case - Purple
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Shockproof
- Drop protection
- Easy access to all ports and buttons
- Does NOT include a front glass
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | EVA (Ethylene Vinyl Acetate) |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad 10.2, Pro 10.5, Air 10.9 2019 |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Plastic bag |
| Product main colour | Purple |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Child |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Country of origin | China |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Gender | Unisex |
| Battery | |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 1 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 380 g |
| Package type | Plastic bag |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 480 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | No |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 230 mm |