eSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
GLBB27608342
In Stock
Privacy Filter 27" 16:9
Login for pricing
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy and matte viewing options
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size68.6 cm (27")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Display diagonal (metric)68.58 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Width608 mm
Weight290 g
Height342 mm
Package height2 mm
Package depth660 mm
Package width380 mm
Package weight430 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth660 mm
Package width380 mm
Package weight430 g
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product eSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter eSTUFF GLBB27608342 display privacy fi... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing