eSTUFF GLBB14301188 display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
GLBB14301188
In Stock
Privacy Filter 14" 16:10
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Reversible with glossy and matte viewing options
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Weight & dimensions | |
| Width | 301 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 188 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 238 mm |
| Package width | 384 mm |
| Package weight | 150 g |
| Packaging data | |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 238 mm |
| Package width | 384 mm |