eSTUFF ES67141051 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Transparent
SKU
ES67141051
In Stock
iPhone 16 Plus INFINITE OSLO Magnetic Hybrid Cover - Transparent - 86% recycled plastic
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Made from 86% post-consumer recycled plastic
- 2 m drop protection
- MagSafe compatible
- Raised edges for extra protection
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Bump resistant |
| Built-in battery | No |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Built-in battery | No |
| Recycled materials used for making | Polycarbonate (PC) |
| MagSafe compatible | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 10.5 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 10.5 mm |
| Package depth | 15 mm |
| Package height | 205 mm |