We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson EcoTank ET-5805 Inkjet A4 4800 x 2400 DPI 32 ppm Wi-Fi
SKU
C11CJ30405BA
In Stock
4800 x 2400 DPI, 3.8 pl, ADF, 33.6 kbps, A4, USB, LAN, Wi-FI, 425 x 500 x 350 mm
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Fast, time-saving printing Enjoy print speeds up to 25ppm*
- A4 multifunction printer with fax, touchscreen and ADF High quality print, copy and scan in one machine, plus large paper trays to save you time
- Multiple connectivity options let you print with ease Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Ethernet & free mobile printing apps*
- One set of replacement inks prints up to 7,500 pages in black and 6,000 pages in colour* Just add paper for low intervention printing!
- Number 1 ink tank printer brand worldwide* 100m EcoTank printers sold worldwide*
- Simple hassle-free ink tank system lets you refill from bottles Plus the EcoTank key-lock bottle system ensures it's mess-free too
- Legal Statement Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Duplex faxing | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Auto |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Duplex functions | Copy, Print, Scan |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 25 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 12 ipm |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 9.5 s |
| Time to first page (black, normal) | 5.5 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 12 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 25 ppm |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Scan to | Cloud |
| Scan speed (colour) | 26 ppm |
| Scan speed (black) | 9 ppm |
| Duplex scan speed (colour) | 6 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 11 ppm |
| Image formats supported | BMP, JPEG, TIFF, PNG |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning mode | Auto |
| Duplex scanning | Yes |
| Fax | |
| Faxing | Colour faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 550 pages |
| Speed dialling | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Duplex faxing | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 3 |
| Total input capacity | 550 sheets |
| Total output capacity | 125 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 250 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Print technology | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C4, C6 |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Envelopes sizes | 10, C4, C6, DL |
| Paper tray media types | Envelopes, Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Epson Connect, Epson iPrint, Epson Email Print, Epson Remote Print, Apple AirPrint |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Speed dialling | Yes |
| Product colour | Black |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.13 kWh/week |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 19 W |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 8.3 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.13 kWh/week |
| Power consumption (copying) | 19 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP Professional x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP Professional x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 425 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 350 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Packaging data | |
| Included cartridge capacity (black) | 4500 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 2800 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 4500 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 2800 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| Speed dialling | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.13 kWh/week |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 19 W |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson EcoTank ET-5805 Inkjet A4 4800 x...
Login for pricing
|
Bestseller
Epson EcoTank ET-8550 Inkjet A4 5760 x...
Login for pricing
|
Recommended
Epson EcoTank ET-8500 Inkjet A4 5760 x...
Login for pricing
|
New
Xerox VersaLink B415 A4 47ppm Duplex C...
Login for pricing
|
Epson EcoTank ET-16655 Inkjet A3 4800...
Login for pricing
|
Popular
Epson EcoTank ET-M16600 Inkjet A3 4800...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CJ30405BA
|
C11CJ21401CE
|
C11CJ20401CE
|
B415V_DN
|
C11CH71411
|
C11CJ41401CA
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Xerox
|
Epson
|
Epson
|
| Internal memory |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2048MB to 3072MB
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum resolution |
N/A
|
5760 x 1440 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
1200 x 1200 DPI
|
4800 x 1200 DPI
|
N/A
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Laser
|
Inkjet
|
Inkjet
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
over 43 ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Business
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Printing |
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Mono printing
|
Colour printing
|
Mono printing
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Mono scanning
|
| Copying |
Colour copying
|
N
|
Colour copying
|
Mono copying
|
Colour copying
|
Mono copying
|
| Faxing |
Colour faxing
|
N
|
N/A
|
Mono faxing
|
Colour faxing
|
N
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A3+
|
A4
|
A4
|
A3
|
A3
|





