We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T37964010/378XL Ink cartridge light magenta high-capacity, 830 pages 10,3ml for Epson XP 8000
SKU
C13T37964010
In Stock
Singlepack Light Magenta 378XL Claria Photo HD Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T37964010 |
| Colour ink volume | 10.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 830 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Photo XP-8500, XP-8505 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648729 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 33 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 33 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | Indonesia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648729 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T37964010/378XL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T37964010
|
C9351AE
|
PFA548
|
15MX971E
|
2970B001
|
2971B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Light magenta
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|





