We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T29864022/29 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y Blister Radio Frequency 5,3ml + 3x3,2ml Pack=4 for Epson XP 235/335
SKU
C13T29864022
In Stock
Multipack 4-colours 29 Claria Home Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 470 black and 450 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50%* more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T29864022 |
| Colour ink volume | 3.2 ml |
| Black ink volume | 5.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 180 pages |
| Black ink page yield | 175 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Home XP-455 - Expression Home XP-452 - Expression Home XP-445 - Expression Home XP-442 - Expression Home XP-435 - Expression Home XP-432 - Expression Home XP-355 - Expression Home XP-352 - Expression Home XP-345 - Expression Home XP-342 - Expression Home XP-335 - Expression Home XP-332 - Expression Home XP-257 - Expression Home XP-255 - Expression Home XP-247 - Expression Home XP-245 - Expression Home XP-235 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 0.12 g |
| Package width | 155 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 170 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 46 mm |
| Package weight | 0.12 g |
| Package width | 155 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 170 mm |
| Other features | |
| Certification | CE |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 36.6 cm |
| Master (outer) case width | 170 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 864 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 96 pc(s) |
| Products per pallet layer | 96 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T29864022/29 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Hot Product
Canon 6402B009/PGI-72 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 6403B007/PGI-72 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T29864022
|
80D2966
|
18C0035E
|
C13T26164010
|
6402B009
|
6403B007
|
| Manufacturer |
Epson
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|





