We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T27054510/27 Ink cartridge multi pack C,M,Y EasyMail 3x350pg3x3,6ml Pack=3 for Epson WF 3620
SKU
C13T27054510
In Stock
Multipack 3-clr 27 DURABrite Ultra Ink EasyMail
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 27 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| OEM code | C13T27054510 |
| Colour ink volume | 3.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF - WorkForce WF-7715DWF - WorkForce WF-7710DWF - WorkForce WF-7620DTWF - WorkForce WF-7610DWF - WorkForce WF-7210DTW - WorkForce WF-7110DTW - WorkForce WF-3640DTWF - WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | United Kingdom |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946662541 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 20 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 20 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer | 160 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 800 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T27054510/27 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark 14N0849 ink cartridge 3 pc(s)...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T27054510
|
PFA548
|
2971B001
|
18C0035E
|
14N0849
|
C13T26164010
|
| Manufacturer |
Epson
|
Philips
|
Canon
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|





