We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T16814012/16XXL Ink cartridge black extra High-Capacity, 1K pages ISO/IEC 24711 21.6ml for Epson WF 2660
SKU
C13T16814012
In Stock
Singlepack Black 16XXL DURABrite Ultra Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 450 colour pages*. Black XXL cartridges are also available with a yield of 1,000 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 16 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T16814012 |
| Black ink volume | 21.6 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 1000 pages |
| Certification | CE |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-2760DWF - WorkForce WF-2660DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946627960 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 94 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 140 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 94 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 60 cm |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 2720 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 272 pc(s) |
| Products per pallet layer | 272 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 2720 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T16814012/16XXL Ink cartridge...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
Lexmark 14N0849 ink cartridge 3 pc(s)...
Login for pricing
|
Hot Product
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Login for pricing
|
Bestseller
HP CZ129A/711 Ink cartridge black 38ml...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T16814012
|
80D2966
|
18C0035E
|
14N0849
|
C13T26164010
|
CZ129A
|
| Manufacturer |
Epson
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Epson
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
HP
|
| Supply type |
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|





