We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T09Q44010/503 Ink cartridge yellow, 165 pages 3,3ml for Epson XP-5200
SKU
C13T09Q44010
In Stock
Singlepack Yellow 503 Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 550 black and 470 colour pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, prints with minimal outlay using Epson's four-colour 503 inks. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this ink set produces clear and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 3.3 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Colour ink page yield | 165 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Compatibility | Workforce WF-2960DWF, WF-2965DWF Expression Home XP-5200, XP-5205 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 97 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 28 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 97 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 28 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T09Q44010/503 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Popular
Canon 4483A002/BCI-3EPC Ink cartridge...
Login for pricing
|
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Hot Product
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T09Q44010
|
4483A002
|
15MX971E
|
2934B001
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Cyan
|
N/A
|
Cyan
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





