We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T07114012/T0711 Ink cartridge black, 245 pages ISO/IEC 19752 7,4ml for Epson Stylus BX 310/600/D 120/D 78/S 20
SKU
C13T07114012
In Stock
Singlepack Black T0711 DURABrite Ultra Ink
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour T071 series inks. Thanks to the combination of all-pigment inks, this ink set produces crisp and clear printed documents.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 7.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Compatibility | Stylus D120, D92, DX4050, DX4400, DX4450, DX5000, DX5050, DX6000, DX6050, DX7000, DX7400, DX7450, DX8400, DX8450, DX9400, S20, S21, SX100, SX105, SX110, SX115, SX200, SX205, SX210, SX215, SX218, SX400, SX405, SX410, SX415, SX510, SX515, SX600, SX610; Stylus Office B40, BX300, BX310, BX600, BX610 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | United Kingdom |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626369 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 45 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package weight | 45 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T07114012/T0711 Ink cartridge...
Login for pricing
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
Login for pricing
|
Popular
Canon 4483A002/BCI-3EPC Ink cartridge...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T07114012
|
C9351AE
|
4483A002
|
PFA548
|
15MX971E
|
2934B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Canon
|
Philips
|
Lexmark
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Cyan
|
N/A
|
N/A
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|





