We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T05G44010/405 Ink cartridge yellow, 300 pages 5.4ml for Epson WF-3820/7830
SKU
C13T05G44010
In Stock
Epson 405 DURABrite Ultra Ink, Standard Yield, Pigment-based ink, 5.4 ml, 1 pc(s), Single pack
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available for A3 printer models with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 405 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 5.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Compatibility | WorkForce Pro WF-3820DWF WorkForce Pro WF-3825DWF WorkForce Pro WF-4820DWF WorkForce Pro WF-4825DWF WorkForce Pro WF-4830DTWF WorkForce WF-7830DTWF WorkForce WF-7835DTWF WorkForce WF-7840DTWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946690889 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 98 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 32 mm |
| Package height | 142 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T05G44010/405 Ink cartridge y...
Login for pricing
|
Canon 4483A002/BCI-3EPC Ink cartridge...
Login for pricing
|
New
Lexmark 15MX971E/71 Printhead cartridg...
Login for pricing
|
Recommended
Canon 2934B001/CLI-521C Ink cartridge...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2970B001/PG-510 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Popular
Canon 2932B001/PGI-520PGBK Ink cartrid...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T05G44010
|
4483A002
|
15MX971E
|
2934B001
|
2970B001
|
2932B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Lexmark
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Cyan
|
N/A
|
Cyan
|
Photo black
|
Photo black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





