We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Epson
Epson C13T03U64510/603 Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y EasyMail 3,4ml + 3x2,4ml Pack=4 for Epson XP 2100
SKU
C13T03U64510
In Stock
Epson C13T03U64510, Standard Yield, 3.4 ml, 2.4 ml, 1 pc(s), Multi pack
Secure fast payment on this purchase
Next Day (UK) Delivery offered on stock items
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 500 black and 350 colour pages*.
- Cost-effective inks: Individual inks are 50% more efficient compared to tri-colour cartridges*
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable, vibrant and clear prints with minimal outlay using Epson's four-colour 603 Starfish ink. Thanks to the combination of dye colours and pigment black inks, this inkset produces defined and colourful prints.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed to with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T03U64510 |
| Colour ink volume | 2.4 ml |
| Black ink volume | 3.4 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | United Kingdom |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Package type | Box |
| Country of origin | United Kingdom |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946673929 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 235 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 20 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 235 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | United Kingdom |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Epson C13T03U64510/603 Ink cartridge m...
Login for pricing
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
Login for pricing
|
Philips PFA-548/906115314401 Printhead...
Login for pricing
|
Bestseller
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Login for pricing
|
Recommended
DELL 592-10137 ink cartridge Original...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 18C0035E/35XL Printhead cartri...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T03U64510
|
80D2966
|
PFA548
|
2971B001
|
592-10137
|
18C0035E
|
| Manufacturer |
Epson
|
Lexmark
|
Philips
|
Canon
|
DELL
|
Lexmark
|
| Type |
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Photo black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





